Co robimy

Dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr.

Wykładowca na kierunku Intercultural Mediation

Dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr.

Wykładowca na kierunku Intercultural Mediation

"Studia socjologiczne dają nie tylko zawód. Kształcą umysły zdolne do kreatywnego oglądu złożonych problemów społecznych oraz projektowania działań wywołujących pożądane zmiany."

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie strategie stosują ludzie, by zaadaptować się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia? Albo jak przemiany świata pracy wpływają na nasze decyzje życiowe oraz świadomość społeczno-polityczną?

Jestem socjologiem i od niemal 20 lat zajmuję się badaniem doświadczeń biograficznych ludzi pracy, ich tożsamości, karier zawodowych i podmiotowości. Analizuję m.in. społeczne uwarunkowania przemian na rynku pracy oraz zagadnienia konfliktów i dialogu społecznego w coraz bardziej wielokulturowym i zróżnicowanym świecie.

To między innymi te tematy są przedmiotem studiów na kierunku Intercultural Mediation oferowanym przez Instytut Socjologii Wydziału Nauk Społecznych. Studenci uczą się analizować przemiany społeczno-kulturowe, diagnozować nowe problemy społeczne – także w skali globalnej, oraz rozwiązywać je z wykorzystaniem wiedzy eksperckiej z zakresu nauk społecznych.

W pracy ze studentami najbardziej cenię sobie dyskusje w niewielkich, różnorodnych kulturowo grupach, w oparciu o lektury i doświadczenia studentów. Dyskusje podczas zajęć często bywają przyczynkiem do pojawienia się pytań badawczych, które studenci eksplorują w toku własnych badań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej pracy i zainteresowaniach polecam kilka artykułów:

“Who is a right-wing supporter? On the biographical experiences of young right-wing voters in Poland and Germany”

„Unions for whom? Union democracy and precarious workers in Poland and Italy”

„Lost in Transitions? Biographical Experiences and Life Strategies of Young Precarious Workers in Poland”