Co robimy

Dr Anna Jagiełło – Szostak

Wykładowczyni na kierunku Global Studies

Dr Anna Jagiełło – Szostak

Wykładowczyni na kierunku Global Studies

"Analiza zjawisk społeczno-politycznych i gospodarczych wymaga zrozumienia istotnych uwarunkowań kulturowych i pamięci historycznej. Jesteśmy ludźmi, którzy mają swoją historię i nie można tego faktu ignorować."

Projektowanie skutecznych działań biznesowych, politycznych oraz pokojowych na arenie międzynarodowej wymaga dogłębnego rozumienia specyficznych uwarunkowań kulturowych oraz historycznych w danym regionie. Global Studies to kierunek, który wyposaży cię w narzędzia i kompetencje niezbędne do analizy tych czynników. 

Specjalizuję się w studiach nad polityką etniczną, bezpieczeństwem międzynarodowym i narodowym w kontekście human security, problematyce budowania pokoju oraz roli czynnika kulturowego w stosunkach międzynarodowych. Szczególnie interesują mnie polityczne i kulturowe przemiany zachodzące na terenie Bałkanów Zachodnich.

W jednym z ostatnich artykułów analizowałam rolę Unii Europejskiej w wysiłkach pokojowych w Kosowie, w innym wpływ instytucji religijnych na przebieg procesu pojednania po wojnie w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku. Prowadzę badania dotyczące analizy dyskursu na temat konfliktów, polityk etnicznych oraz działań pokojowych.

Na kierunku Global Studies prowadzę kursy “Ethnic Problems and Conflicts”, “The Balkans in the International Relations”, “International Cultural Relations” oraz “Human Security”. 

W pracy ze studentami najbardziej cenię różnorodność narodowościową oraz etniczną grup. Dzięki temu możemy ćwiczyć kompetencje międzykulturowe w praktyce oraz rozwijać wrażliwość kulturową niezbędną do poruszania się w zglobalizowanym świecie. Studenci mogą liczyć na indywidualne konsultacje ze mną oraz wsparcie ich pracy naukowej. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich zainteresowaniach badawczych, polecam artykuły:

“The Role of the EU in Peace Building in Kosovo in the Light of Interethnic Relations”, 2019

“The Phenomenon of Yugo-nostalgiain post-Yugoslav countries”, 2013

“Foreign and Security Policy of the Republic of Serbia”, 2016

Witryna ta używa plików cookie i podobnych rozwiązań technologicznych do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam, ochrony oraz spamem.
Akceptuję